PRZEWIJAMY POLSKĘ

– koalicja pięciu organizacji, która powstała w celu realizacji akcji społecznej – przewijamy Polskę!

Fundacja NieOdkładalni bierze udział w ogólnopolskim projekcie Przewijamy Polskę

12.03.2021 – odbyło się pierwsze spotkanie w Urzędzie miejskim w Gliwicach

Uczestnicy:

Klaudia Bera – z-ca Naczelnika Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych

Joanna Dziwińska – pełnomocnik ds. osób niepełnosprawnych

Anna Matysek-Szymanska – koordynator w zakresie dostępności architektonicznej

Agnieszka Filipkowska – Radna Miasta Gliwice

Dominika Chabin – prezeska Fundacji NieOdkładalni

Są chęci. Czekamy na odpowiedź i konkretne działania.

Nasze lokalne działania zainspirowane działaniami Fundacji Mali Siłacze z Krakowa, we współpracy ze Stowarzyszeniem Żurawinka z Poznania nabrały rozmachu 💪💪💪💪Dołączyły dwie organizacje: Lubelskie Forum Organizacji Osób Niepełnosprawnych Sejmik Wojewódzki i Integracja z Warszawy.
RAZEM możeMY więcej!
5 maja 2021 roku to data zawiązania nieformalnej koalicji pięciu organizacji w celu realizacji akcji społecznej – PRZEWIJAMY POLSKĘ!!!
To nie jest rewolucja.
To jeden z kroków ku realizacji prawa do uczestniczenia osób z niepełnosprawnością ruchową (a często i sprzężoną) i ich rodzin/opiekunek/opiekunów w życiu społecznym, kulturalnym…
Przewijaki dla osób „zależnych” to innowacyjne rozwiązanie, jednak nawet na szczeblu ministerialnym uznawane jest za „racjonalne usprawnienie”. Zmiany legislacyjne wymagają rozmów i czasu, jednak już dziś inicjatywa Przewijamy Polskę zmienia postrzeganie dostępności przestrzeni publicznej oraz obiektów.
Niepełnosprawność ma wpływ na funkcjonowanie człowieka i bliskich mu osób, bywa uciążliwa, jednak, nawet jeśli jest wyzwaniem, nie odbiera prawa do życia w społeczeństwie. Ograniczenia rodzą się w naszych głowach i mogą osiągnąć rozmiary barier nie do pokonania, jednak gdy podejście do problemu przekujemy na działanie – wspólne, wspierające i ponad podziałami – pojawia się nowy drogowskaz prowadzący do celu, który przyświeca działalności Fundacja NieOdkładalni – stop wykluczeniu.
Pamiętajcie, że zdjęcia w pięknych okolicznościach to nie wszystko. Spotkania i rozmowy to wynik pracy wielu osób, również nas – opiekunów. Działamy dla tysięcy osób, czytamy ustawy, wstajemy przed świtem i wracamy do domów późnym wieczorem. Organizujemy skomplikowaną logistykę, bo nasze dzieci są osobami zależnymi… Nie dostajemy za naszą pracę wynagrodzenia, czyli „dokładamy do interesu”. Smuci mnie to, że z przewijaków będą korzystać tysiące osób, a zaangażowanie na tym etapie mało kto zgłasza, nawet wsparcie mentalne jest niewielkie…
Trzymajcie kciuki za nasze skrzydła. Potrzebujemy wiatru, by nie zderzyć się z ziemią.
Przewiniemy Polskę, jednak bez wsparcia to się nie uda.
Zgoda na pliki cookie z Real Cookie Banner